Психолог: Проблемът с „локалите“ идва от семейството и неангажираността на родителите

Къде са причините в появата на банди от тийнейджъри, които тормозят връстници

22.05.2025г. / 14 21ч.
Аз жената
Според психолога Гaлена Новкова семейството е основният проблем. Снимка: istock

Според психолога Гaлена Новкова семейството е основният проблем. Снимка: istock

През последните седмици и месеци една тема вълнува особено родителите в страната, а именно появата на т. нар. „локали“. Това са групи от тийнейджъри, най-често около 15-16-годишни младежи, които тормозят връстници и буйстват на публични места. 

Къде се коренят причините за появата на тези младежки банди, дискутираха в студиото на „България сутрин“ сценаристът на филма „Агресията. В капана на зависимостта“ Емилия Донкова и клиничният психолог Галена Новкова.

Специалистите, които участват в нашия филм – психолози, експерти от Държавната агенция за закрила на детето, споделят едно и също – проблемът идва преди всичко от семейството. Начинът, по който родителят се отнася към агресията, понякога тя е проектирана върху собственото му дете, или върху странични хора, но пред детето – това се отпечатва в съзнанието на всеки един от младите хора. Коренът на проблемът е вкъщи. Децата не се раждат агресивни“, каза сценаристът Емилия Донкова в ефира на Bulgaria ON AIR.

Свързани статии

По думите на клиничния психолог Галена Новкова семейството е основният проблем и обикновено агресията се свързва с модела, който родители демонстрират.

Авторитарният стил на възпитание

Когато имаме авторитарен стил, не се чува гласът на детето, налага се изцяло волята на родителя, тогава то няма как да изрази това, което чувства, няма как да изрази своите цели и желания. Тогава то започва да акумулира гняв, недоволство, започва да таи в себе си негативни и несподелени чувства, които след това пренася в обществото. Много често родителите на такива деца казват: „Ама как, детето вкъщи е толкова добро, ние нямаме проблем с това дете“. Нямат проблем, защото авторитарно потискат гласа на детето, не дават възможност за проява на идентичност“, подчерта Новкова в ефира на Bulgaria ON AIR.

Свързани статии

Другият противоположен стил е неангажираността.

Това е родителят, който въобще не упражнява контрол, не се интересува от детето, въобще не знае в кой момент къде е и с кого е. В тези случаи ние откриваме асоциално поведение“, допълни тя.

Клиничният психолог добави, че при агресорите се търсят основните причини, които са довели до това поведение.

Разговаряме и обучаваме на различни техники за разреждане на агресията. Учим ги за изграждане на чувство на емпатия, съчувствие. Те нямат толеранс към различните. Новото лице на агресията – „локалите“, насочват своята агресия към групи и лица, които са слаби и различни“, каза още Галена Новкова.

Гледайте целия разговор във видеото на Bulgaria ON AIR:

Свързани статии

Коментирай