Неприятният флирт между държавата и благотворителността

19.02.2008г. / 08 07ч.
Аз жената
Неприятният флирт между държавата и благотворителността

(Авторът е директор на Български дарителски форум. Мнението е лично и не ангажира организацията, нейните членове и партньори)

В България през 2007 г. фирми и граждани са дарили най-малко 30 млн. лева – с 15% повече от 2006 г. Половината от българите и над 65% от фирмите даряват, и този процент постоянно нараства. В Западна Европа и САЩ над 80% от фирмите и гражданите даряват – например в Германия за една година от дарения са събрани над 30 млрд. евро, в САЩ – 260 млрд. долара.

На този фон са обясними призивите на различните български държавни институции и отделни представители на местната власт гражданите да участват в различните благотворителни акции, да насочват даренията си към инициативи на министерства и общини.

Странно е друго: в Европа и САЩ няма НИТО ЕДИН случай, в който действащи политици или държавни институции са започнали благотворителна кампания, подкрепена с властови ресурси, като освен това са призовали гражданите да ги подкрепят. На практика в повечето страни има категорична разделителна линия между политиката и благотворителността. Има поне три основателни причини за това:

1. Адекватното използване на властовите и финансови ресурси
Държавните институции и местните власти получават и харчат части от държавния бюджет. Допълнително голямата част от тях имат директен или косвен достъп до различни програми за финансиране. Действащите политици имат пряко участие в процесите на вземане на решение и съответно значителна възможност за влияние. Този ресурс е стотици пъти по-голям от всички дарителски кампании взети заедно. Ако проблемът не може да бъде решен с властовия и финансов ресурс на политиците и институциите, тогава дарителите не могат да помогнат. А ако може да бъде решен – няма нужда от дарителските средства.

2. Сива зона
Във всички държави даренията за политически партии подлежат на специален режим на регулация, с различни рестриктивни мерки – ограничения за сумите, забрана за анонимност на дарителите и пр. Причината е, че всички дарители на политически партии имат намерение да си върнат инвестицията по един или друг начин. Регулациите гарантират, че обществото има ясен и пълен достъп до информацията за хората, които инвестират в политическите партии и за техните интереси. Даренията към кампании на държавни институции и действащи политици попадат в удобната сива зона, в която регулациите не са задължителни. Т. е., дарителите може да подкрепят инициативата безвъзмездно и от емоционални подбуди. А може би не. Вие няма как да знаете.

3. Финансов източник
Всяка успешна кампания за набиране на средства изисква време и финансов ресурс, който включва: хора за организация на кампанията, средства за дизайн и изработване на видео и аудио клип и рекламни материали, публикуване и разпространение на изработените рекламни материали, проследяване на приходите и отчитане към дарителите и т. н. В случая с държавните институции инвестираните средства в кампаниите са осигурени от гражданите под формата на данъци. Данъкоплатците плащат данъци, за да си осигурят качествени публични услуги. А не за реклама и видео клипове.

В България има една група държавни институции със собствени кампании за набиране на средства (Министерство на вътрешните работи, Център Фонд за лечение на деца към Министерство на здравеопазването, Президентската администрация, Столична община и др.). Освен тях има и друга група държавници – политици, депутати, министри и кметове, които даряват лични средства, заплатите си или сумите си за представителни разходи без да го афишират. Не мога да ги посоча поименно, защото те държат на своята анонимност. Вие кого харесвате повече?

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
Иванина ( преди 12 години )
Да дарим ,това-добре!Но защо се орязва бюджета на градини и училища,та и нормалните деца да не могат да учат нормално.Нека държавата да бъде майка за всички!Нека не разчита само на и без това милостивите българи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Иванка ( преди 12 години )
Има много кампании дарителски,които са успешни, но ако искаме да разгледаме този процес като цяло ми се струва, че е много трудно и изисква много усилия. Споделям изцяло мислите изложени в статията, но според мен скоро дарителство в българия няма и не може да има, докато управляващите използват само властта за собствена облага и оставят целия народ да тъне в мизерия и лишения, докато интелигенцията унизително е мачкана и малтретирана по отношение на жизнен стандарт, как да се случи тази благотворителност? Как? Да, знаем как е на запад, но знаем и защо у нас това не може да се случи и ако се случва, то не е от тези,които имат, а от недотам имащите фирми и граждани с будна гражданска съвест и нормално отношение, че в беда трябва да се помага... Не съм се сблъсквала с много имащ да е дарител или ако го прави е малко и за "замазване на очите" на народа или за да блесне някъде, а не чистосърдечно и с добри намерения. Уважавам хората,които с честен труд са направили своите капитали, защото са имали умеия и са хвърлии много енергия - такива даряват, но другите...от къде забогатяха след като всички бяхме еднакво имащи- тези не могат да даряват, едииственото, което могат е да печелят за сметка на другите. А църквата, тя къде е? Не да се борят да влязат в училище,ами да помагат на нуждаещите, но не само на думи, а и с дела. Ако си нуждаещ и беден, у нас няма кой да ти подаде ръка и да ти помогне.Не Държава, а Управници МАЩЕХА, които не обичат и не уважават НАРОДА СИ, а се стараят да го направят РОБ и да ни накарат да бягаме и да си търсим работа в Чужбина! Да живее Великия Китайски Народ, които скоро ще се насели У нас!Браво!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
peta_pen ( преди 12 години )
"Дайте да дадем" - казала държавата и зачакала някой дръг да й свърши работата. Това е така - неможе държавата хем да има бюджет, хем да има оперативни програми, хем да си ги стиска и да доизцежда народа си за някакви кампании, които са ? задължения. Вдруг подобен форум се коментира, че Фонда за лечение на деца миналата година е върнала голяма част от бюджета си защото по закон първо трябва да се изхарчат дарените средства и след това държавните. Де е Киро на кирия и къде отива излишъка??? Всяка жаба да си знае гьола. Държавното - държавата, кесеровото - кесера, както се казва в една мъдрост.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Уж анонимен ( преди 12 години )
Еее, но колко по-лесно е да натовариш например служителите на президентската институция да организират благотворителната кампания, а ти само да обираш пиара, възхищението на някакви заблудени мнозинства, вместо да ангажираш за странична работа например служители и ресурси на частната си фирма, или да натовариш с това например жена си...\Гоце имам предвид, да. И много подобни селяни.Мили родни картинки... или карикатурки, но кой ли вижда?...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар