5 неща, които нещастните двойки правят. Снимка: istock
Щастието във връзките не идва от само себе си. Партньорите в двойката трябва да се погрижат за него. Някои двойки са нещастни, защото правят някои погрешни неща на ежедневна база, но не си дават сметка за това. За да се подобри усещането за щастие в една връзка са необходими усилия и преди всичко осъзнаване на грешките, които партньорите допускат.
Кои са 5-те неща, които нещастните двойки правят всеки ден, без да осъзнават?
1. Проявяват безотговорност.
Неспособността за поемане на отговорност и бягането от ангажиментите във връзката правят усещането за нещастие в двойката още по-осезаемо. Оплакването, че нещата не вървят е едно от най-честите показателни поведения, които подсказват, че подходът е погрешен. Преди да се оплаквате е важно да осъзнаете има ли грешки, които и двамата допускате. Отклоняването на вниманието от задълженията, липсата на желание за поемане на собствена отговорност за решаване на проблемите са един от най-силните фактори, влияещи върху усещането за нещастие във връзката.
2. Липса на уважение към любовния език на другия.
Всеки човек има своя собствен любовен език. Невинаги той е еднакъв с този на партньора ви. Ако се стараете да се вгледате в това какво обича и какво е важно за партньора ви, ще намерите път към неговия любовен език. Когато обаче гледате само и единствено от собствената си гледна точка, ще стигате всеки път до задънена улица в любовта. Ще се чувствате нещастни и цялостното усещане за хармония във връзката ще липсва.
3. Липса на прекарано време заедно.
Заети сте в работата, имате редица ангажименти в свободното си време или просто предпочитате да прекарвате време с други хора, но не с партньора си. Всичко това води до отдалечаване един от друг. Липсата на качествено прекарано време заедно с партньора повишава усещането за нещастие във връзката. Желанието да победите този фактор зависи от вас. Съзнателното или несъзнателно пренебрегване на близостта в ежедневието води до срив в отношенията и все по-нарастващо усещане за нещастие във връзката.
4. Изразявате презрение един към друг.
Ако с течение на времето някои неща у партньора ви са започнали да ви дразнят, това може да ви накара да изпаднете в капана на мрънкането, критичността, язвителното изтъкване на негативните му черти. Ако всичко, което прави и казва ви дразни, и не успявате да сдържите презрителното си отношение, това със сигурност ще доведе до сериозно усещане за нещастие във връзката. Пътят към решаването на този проблем е откритата комуникация и търсенето на решение как да поправите нещата, които ви дразнят. Далеч по-добре е да опитате по този начин, вместо да използвате презрението и пренебрежението като метод за „поправяне“ на поведението, което ви дразни.
5. Забравяте да се оценявате един друг.
Ако постоянно се фокусирате единствено върху негативното, а не си давате похвали за нещата, за които заслужавате, това е проблем. Липсата на оценка, на благодарност, на отбелязване на положителните страни на всеки от вас води до усещане за нещастие и незадоволеност. Когато се опитате да настроите погледа си за цялостната картина и си спомните, че всяко човешко същество има нужда от признателност, тогава ще започнете да мислите в друга посока. Ако отдавате заслужената признателност на партньора си, както и той на вас, усещането за нещастие във връзката постепенно ще се коригира.