Поверия и обичаи за Илинден

На Илинден „небето се отваря“

17.07.2025г. / 10 30ч.
Мария Василева
На този ден змиите се крият. Снимка: istock

На този ден змиите се крият. Снимка: istock

Илинден, празнуван на 20 юли, е един от най-тачените летни празници в българския народен календар. Той е посветен на свети пророк Илия, смятан за повелител на гръмотевиците, бурите и огъня. В народните представи Илия не е просто светец – той е гръмогласен, буен и справедлив небесен въздаятел, който наказва грешниците и почита праведните. Неслучайно денят се свързва с гръмотевични бури, суша и природни стихии, а вярванията и обичаите около него са наситени със страхопочитание и мистицизъм.

Поверия и обичаи за Илинден

На Илинден „небето се отваря“

Според поверията, на Илинден „небето се отваря“. Вярвало се е, че точно в този ден Бог може да чуе всяка молитва, стига тя да е искрена и изречена с вяра. Затова хората се молели за здраве, дъжд, плодородие и защита от природни бедствия. 

Свързани статии

На Илинден не се работи

Пророк Илия се възприема и като покровител на огъня и светкавиците. Легендите разказват, че той обикаля небето в огнена колесница, теглена от огнени коне, и хвърля гръмотевици към нечестивите. Поради тази причина на Илинден не се работи, особено на полето, за да не се разгневи светецът и да не прати буря или градушка. Жените не перат и не простират дрехи, не предат и не тъкат, а мъжете избягват да секат дърва или да вършат тежка работа.

На този ден змиите се крият

В някои райони на България се вярва, че на този ден змиите и гущерите „се скриват“– след Илинден те започват да се прибират по дупките си и вече не са толкова опасни. Това поверие е част от цикъла на природата и бележи началото на подготовката за есента, въпреки че летните жеги все още не са отминали.

На Илинден се правят курбани

Илинден е важен и за животновъдите. В Родопите и други планински райони се правят курбани, за да се измоли закрила за стадата. Жертва се най-често овен или агне, месото се вари в казан и се раздава на всички присъстващи за здраве. Това е и повод за общоселски събор, събиране на рода и веселба.

На Илинден се гадае 

В миналото, на Илинден се е гадаело за времето и реколтата. Ако вали – се смята, че годината ще е плодородна. Ако е ясно – ще има суша. Също така се казва, че „какъвто е денят на Илинден, такъв ще е и Денят на Преображение“ (6 август) – друг важен летен християнски празник.

Освен своя религиозен и народен характер, Илинден има и историческо значение. На 20 юли 1903 г. избухва Илинденско-Преображенското въстание в Македония и Тракия – важна страница в българската освободителна борба. Това придава допълнителна тежест на празника за българите, особено в исторически и патриотичен контекст.

Илинден е празник, в който се преплитат вярата, традицията и народната мъдрост. Поверията и обичаите, съхранени през вековете, напомнят за почитта към природата, божественото и силата на общността. Дори днес, когато много от старите ритуали са загубили практическото си значение, Илинден остава ден за размисъл, спомен и духовна връзка с предците.

Свързани статии

Коментирай