Снимка: Thinkstock
Високият холестерол е проблем, който спохожда страшно много хора. Той е в основата на редица сърдечносъдови заболявания. Лошата храна, която много хора поглъщат ежедневно, увеличава нивата на лошия холестерол. Това дава отражения в много органи в тялото, най-вече в черния дроб и сърцето.
Има медикаменти, които спомагат за редукцията на лошия холестерол, но чрез подходяща диета той се повлиява най-добре.
Има някои продукти и храни, които намаляват холестерола. Здравословните практики също помагат в контрола на лошия холестерол.
Зърнени храни
Бета глюканите, съдържащи се в зърнените храни, както и водноразтворимите фибри, държат холестерола далеч от организма.
Добавете в менюто си овес, ечемик, бобови растения, пресни плодове и зеленчуци.
Червен ориз
Червеният ориз е нерафиниран. В неговата червена обвивка се съдържат антоцианини – пигментни вещества, които играят роля при редуцирането на холестерола. Голямото количество фибри в червения ориз го правят идеална хранителна съставка за борба с неблагоприятното действие на лошия холестерол.
Соя
Проучванията показват, че соевият протеин помага в регулирането на нивата на холестерола. Добавете соя в диетата си.
Пектин
Ябълковият пектин от години се използва за понижаване нивата на лошия холестерол. Най-добре е да вземате пектин под формата на хранителна добавка или пудра за разтваряне. Иначе трябва да изядете доста ябълки на ден, за да си набавите нужното количество пектин.
Движете се повече
Движението е решение на много здравословни проблеми. Физическата активност трябва да е безкомпромисно налице, ако искате да се радвате на здравословни нива на холестерол.
Спрете цигарите
Цигарите трябва да бъдат спрени по всички параграфи. Лошият холестерол също влиза в тази графа.
При пушенето в организма се произвежда химикал, който спира пренасянето на добрия холестерол, което спомага за отлагането на лошия в черния дроб.
Намалете теглото си
Наднорменото тегло, особено около корема, увеличава нивата на лошия холестерол. Мастните натрупвания в областта на корема са предпоставка за развитие и на други заболявания, като диабет, метаболитен синдром, хормонален дисбаланс.