Отбелязваме Европейската седмица за предпазване от рак на маточната шийка

Инициативата у нас се провежда за девети път

27.01.2016г. / 17 50ч.
Михаела Лазарова
Снимка: istock

Снимка: istock

От 24-ти до 30-ти януари 2016 г. за девети път у нас се отбелязва Европейската седмица за предпазване от рак на маточната шийка. Това става след старта на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка през 2012 г.

България се присъедини към повече от 40 държави в световен мащаб, които поемат имунизацията на 12-годишните момичета с публични средства. През 2015 г. страната ни осигури финансиране за имунизиране срещу рак на маточната шийка (РМШ) и на 13-годишните момичета, като по този начин се присъедини към над 52 държави в Европа, както и Австралия, Канада, САЩ, Африка и др., които са разширили обхвата на имунизацията.

Същевременно тридозовият режим бе заменен с двудозов, като по този начин повече момичета имат възможността да се възползват от безплатната имунизация, без допълнително разходване на публични средства. Ракът на маточната шийка е четвъртото по честота раково заболяване сред жените между 20 и 45 години в целия свят. На всеки 2 минути в света една жена умира от заболяването.

В Европа това се случва на всеки 18 минути, а в България всеки ден една жена в България умира от рак на маточната шийка. Всяка година в България се разболяват над 1000 жени, като по данни на Българския национален раков регистър (БНРР) за 2013 г. броят им е 1092. В световен мащаб 530 000 нови случаи се диагностицират годишно и според експертите, ако няма сериозни усилия, насочени към предотвратяването на РМШ, тази цифра би достигнала 1 милион нови случая на година през 2050 г.

Редица научни публикации доказват, че посредством имунизация и редовни прегледи, смъртността и заболяемостта от рак на маточната шийка могат да бъдат намалени с 94%. Поради тази причина и тази година институции, експерти и пациентски организации се обединяват срещу поставянето под съмнение безопасността, ефикасността и имуногенността на ваксините с твърдения, които не почиват на никакви медицински доказателства.

Научната общественост в световен мащаб е категорична, че профилът на безопасност на имунизациите остава висок, като ползите многократно надхвърлят рисковете. По данни на Европейския център за контрол и превенция на заболяванията процентът ваксинирани момичета в Европа варира между 17 и 84%, като програмата в Шотландия води класацията с обхват от над 90%, а в Англия и Португалия той е над 80%.

За трета поредна година Европейската седмица за предпазване от рак на маточната шийка ще бъде отбелязана в България с информационен щанд, разположен в сградата на Народното събрание, където всеки ще може да получи информационни материали.

Коментирай