Съсиреци по време на цикъл – какво ги предизвиква? Снимка: istock
Една от неприятните особености на менструалния цикъл са съсиреците. Те са често срещано явление при много жени и могат да бъдат предизвикани от различни причинители, някои от които медицински състояния, въпреки че не е задължително.
Най-често съсиреци получават жени, които имат по-тежък цикъл. Наблюдават се заради повишеното съсирване на кръвта, което създава условия за формирането им. Смята се, че в около ¼ от случаите появата на съсиреци е нормална и е временно явление. В останалите случаи обаче може да подсказват за някакъв проблем, който ги предизвиква.
Миомата представлява доброкачествен тумор, който расте от вътрешната или от външната страна на маточната стена. Той може да засегне и околните тъкани и органи, причинявайки редица проблеми и неразположения. Полипите са малки израстъци по повърхността на маточната лигавица, които могат да станат злокачествени в някои случаи. И двата вида формации могат да причинят съсиреци по време на цикъл, които са един от симптомите, сочещи за абнормален растеж.
Ако взимате противозачатъчни таблетки трябва да знаете, че един от възможните странични ефекти от тях е появата на съсиреци. Приемът дори на нискодозирани таблетки антибебе в много случаи причинява сгъстяване на кръвта и повишава риска от тромбози и емболии, описани в съдържанието на тези медикаменти.
При спонтанен аборт се отделя подготвената за зародиша плацента. Ако абортът е в самото начало на бременността изхвърлянето ѝ от тялото кара жените да мислят, че това е просто съсирек.
В някои случаи раничките и лезиите по шийката на матката и маточната лигавица могат да са в основата на появилите се съсиреци по време на месечен цикъл. От голямо значение е навременната консултация със специалист гинеколог или онкогинеколог, който да ви посъветва как да процедирате, за да овладеете рисковете. Въпреки че в повечето случаи повишеното кървене по време на менструация и съсиреците не са симптом на злокачествен проблем, е добре състоянието ви да бъде качествено и навременно диагностицирано.
Внимание! Тази статия има само информативен характер и не замества консултация с лекар. При съмнение за здравословното ви състояние, винаги се консултирайте със специалист.