Майчинство

Дарение от пневмококови ваксини за деца с хронични заболявания

Ваксините ще бъдат дарени на Специализираната университетска болница по детски болести в София, Клиниката по детски болести на УМБАЛ „Александровска“ и Клиниката по детски болести и детска кардиология на Националната кардиологична болница

14.01.2013г. / 15 50ч.
Аз жената
Снимка; Sxc.hu

Снимка; Sxc.hu

В свой доклад Центърът за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC) отбелязва въвеждането на пневмококовата ваксинация като едно от 10-те най-големи достижения за общественото здраве през последното десетилетие, довело до превенцията на над 211 000 сериозни пневмококови заболявания и 13 000 смъртни случая за периода 2000-2008 г.

От 2010 г. в задължителния имунизационен календар на Република България е включена и ваксинацията срещу пневмококови инфекции за всички бебета. За децата, родени преди 2010 година, ваксината е препоръчителна, но не се осигурява безплатно.

Иновативната, 13 валентна пневмококова конюгатна ваксина, би могла да осигури най-широко покритие срещу циркулиращите причинители (щамове) на пневмококови инфекции. Това е изключително важно за тези деца, изложени на по-големи рискове, тъй като пневмококовите заболявания все по-често се причиняват от щамове, които се отличават с повишена резистентност на лечение. Такъв, например, е щамът 19А, съдържащ се само в 13 валентната ваксина. По данни на различни страни от Европейския съюз този щам причинява около 25 % от тежките инвазивни пневмококови заболявания, каквито са менингита и пневмонията. Проучвания у нас показват наличието на този щам и в България.

Свързани статии

„Дарението, което ще направим, е на 13 валентна пневмококова конюгатна ваксина, предназначена за деца, страдащи от хронични заболявания, които не са обхванати от задължителната национална имунизационна програма“ – заяви д-р Валери Цеков, председател на Българското сдружение по иновативна медицина на провелия се на 14 януари 2013 семинар за журналисти на тема: „Пневмококовите инфекции при децата – рискове и превенция“. Той поясни, че тази иновативна ваксина е въведена в употреба за първи път през декември 2009 година за деца до 5 годишна възраст. „На 8-ми януари тази година Европейската комисия одобри използването й и при деца от 6 до 17 годишна възраст за превенция на инвазивната пневмококова болест, пневмония и остър отит“- допълни още д-р Цеков.

Пневмококовите инфекции (причинени от бактерия S. pneumoniae, познат като пневмокок) са едни от най-опасните заболявания в световен мащаб. Те са водеща причина за заболяемост и смъртност при малки деца по света. По данни на СЗО най-малко едно дете умира всяка минута от пневмококови инфекции (менингит, сепсис, пневмония), а годишно умират приблизително 1 милион деца.

„От подобни инфекции боледуват хора от всички възрасти, но децата под двегодишна възраст, децата с хронични заболявания и възрастните над 65 години са в особено висок риск. Към рисковите групи принадлежат най-вече деца, страдащи от хронични белодробни заболявания (астма, муковисцидоза), от сърдечносъдови аномалии и деца с нефротичен синдром, затова ние сме изключително благодарни за това дарение. Единственият начин за предпазване на нашите малки пациенти от пневмококовите инфекции е ваксинацията“, коментира доцент Пенка Переновска, началник на Детска клиника към „Александровска болница“.

Коментирай
1 rate up comment 0 rate down comment
lUBENOVA ( преди 11 години )
...бабината ви трънкина,не разбрахте ли вредата от глупавите ваксини,бе хора?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3 rate up comment 2 rate down comment
dejan ( преди 11 години )
palen *** moeto bebe mu biha takava i ot tri meseca sme po bolnici -meko da se izrazja bih im *** gnusnata maika na vsi4ki to4e6ti darzavata i nose6ti imeto doktor
отговор Сигнализирай за неуместен коментар