Поемете отговорност за вашата част от проблема. Снимка: istock
Конфликтите са неизбежни във всяка връзка, дори в най-щастливата. Те са част от пътя, който двойките извървяват и са неизменни в намирането на общи решения при напасването на характерите, разбиранията, действията, изобщо личностите като цяло. Сред всички поводи за спорове и конфликти, разбира се, има и такива, които са напълно безсмислени. Именно тях е добре да се научите как да контролирате и да ги предотвратявате навреме. Ако позволите безсмислените спорове да вземат превес в отношенията ви, връзката ви няма да се развие хармонично.
Кои са някои от най-успешните начини да предотвратите безсмислени конфликти във връзката? Ето 5 от тях.
Началото на всяка връзка обикновено е белязано от страст, привличане, желание за постоянно присъствие на партньора около вас. Общите интереси, любопитството и силното интимно влечение ви обединяват и ви карат да чувствате пеперудите в стомаха. Когато този етап отмине, се появяват поводите за неразбирателства и конфликти.
Именно тук най-често се появяват и безсмислените конфликти, които обикновено са продиктувани от желанието и на двамата партньори да упражнят надмощие, да надделеят, да подчинят другия, да го накарат да се съгласява с всичко. Много е важно и двамата партньори в една връзка да се научат колко излишна е борбата за власт и колко пагубна може да е тя в дългосрочен план.
Всеки конфликт може да ескалира, дори да е тръгнал от дреболия. А когато това стане, има огромен риск да си кажете неща, за които после ще съжалявате. Гневът не е добър съветник. Той може да ви накара да извадите скелети от гардероба, които нямат общо с настоящата тема, но с тяхна помощ да нараните партньора си, да го уязвите, да се опитате с аргументи от минали спорове да докажете правотата си.
Всичко това показва единствено, че не сте успели да разрешите предишните си проблеми и ги изваждате наяве, когато стане напечено. Именно в моменти на ескалиране на напрежението между вас е важно да съумеете да се придържате единствено към конкретната ситуация и да не бързате да говорите. Старото правило за преброяването до 10 е толкова златно и правилно, колкото не можете да си представите. Подборът на думите и емпатичният подход са не по-малко важни.
Когато усетите, че конфликтът се разгорещява и може да се превърне в ескалация, спрете, пребройте до 10, опитайте се максимално да се успокоите. Дайте си една прекрасна дълга пауза, за да уталожите страстите и след това продължете с разискването на проблема, но на неутрална почва. Това е още едно от златните правила, които разрешават дори военни конфликти. Примирията се подписват на неутрална територия. Не го забравяйте.
Едно от най-важните неща, които можете да направите, за да минимизирате риска от ескалиране на конфликт, е да поемете вашата отговорност. Често срещан проблем при много двойки е, когато единият партньор винаги хвърля вината за всичко върху другия или обратното. Взаимното обвиняване ви отнема отговорността за проблема. А в проблема винаги има две страни.
Когато се научите да поемате отговорност за вашата част от конфликтите, за вашия принос в споровете, тогава ще се убедите колко по-лесно се намира и общ аналитичен път към разрешаването им.
Ако наистина искате да промените начина, по който спорите и се карате, състраданието и разбирането е пътят към успеха. Всички ние сме хора, носещи его, емоции, чувства, собствени гледни точки. И всички ние искаме да бъдем разбрани и приети с цялата тази палитра, която носим в себе си. Дори когато сте безкрайно ядосани на партньора си, не трябва да забравяте, че той е човек и има същите тези нужди, като вас.
Показването на емпатия и разбиране към други дори по време на конфликт е едно от най-важните неща, с които всъщност ще си помогнете в разрешаването на проблемите и предотвратяването на излишни конфликти.