В народната традиция битуват множество поверия и обичаи, свързани с празника Илинден. Православната църква почита свети Илия на 20 юли, а в народните представи светецът е покровител на светкавиците и гръмотевиците. На този светъл празник имен ден празнуват Илия, Илияна, Илинда, Илиян, Илин, Искра, Илина, Илинка, Илиан, Илиана, Илко, Илчо, Илка.
Ето 10 любопитни поверия за Илинден:
- Старо поверие гласи, че ако човек работи на Илинден, може да го удари гръм.
- Друго народно вярване е, че на Илинден морето взима жертви и затова не бива да се влиза във водата. Или ако се влиза, да сме много бдителни. Илинден се отбелязва на 20 юли по нов стил, а на 2 август е по стар стил. Според народната традиция на Илинден хората не бива да се къпят във водоеми, защото свети Илия обичал да си взима курбан.
- Който влезе пръв в дома ни – такава ще ни е годината, гласи друго поверие. Затова трябва да внимаваме и кой ще бъде първият гост в дома ни, защото според това какъв човек е, такава ще бъде и годината ни.
- Прави се курбан чорба като израз на почит към свети Илия. Тъй като Илинден е важен и за животновъдите, в Родопите и други райони се правят курбани, за да се измоли закрила за стадата. Жертва се най-често овен или агне, месото се вари в казан и се раздава на всички присъстващи за здраве. Това е и повод за общоселски събор, събиране на рода и веселба.
- Змиите се крият на този ден. В някои райони на България се вярва, че на този ден змиите и гущерите „се скриват“– след Илинден те започват да се прибират по дупките си и вече не са толкова опасни. Това поверие е част от цикъла на природата и бележи началото на подготовката за есента, въпреки че летните жеги все още не са отминали.
- Българите в миналото са вярвали, че ако на Илинден има дъжд с гръмотевици, реколтата няма да е добра. Орехите и лешниците ще се родят празни и кухи.
- Старо поверие е, че ако светецът е сърдит на хората, ще им прати градушка като изсипе от ръкава си ледени зърна.
- Не се работи на Илинден. Според поверията на този ден не бива да се работи, за да не се разсърди свети Илия, който е смятан за господар на летните небесни стихии, гръмотевиците и градушките. За да умилостивят светеца, наричан пророк Илия Гръмовержеца или повелителят на гръмотевиците, градушките и небесните стихии, хората не работели на този ден.
- На Илинден се гадае. В миналото, на Илинден се е гадаело за времето и реколтата. Ако вали – се смята, че годината ще е плодородна. Ако е ясно – ще има суша. Също така се казва, че „какъвто е денят на Илинден, такъв ще е и Денят на Преображение“ (6 август) – друг важен летен християнски празник.
- Билките са лековити на този ден. Според народни поверия, ако на Илинден наберем билки и подправки, те ще са лековити и ще помагат при треска, висока температура, болки в очите, рани.