Как да подобрите фертилността си след 40? Снимка: istock
На всяка възраст е важно да направите всичко възможно, за да подобрите плодовитостта си – но особено след 40-годишна възраст, защото зачеването може да бъде много трудно.
Може да звучи очевидно, но когато се има предвид, че двойка на 30 години има 20% шанс за зачеване всеки цикъл в сравнение с 5% шанс на 40-годишна възраст, правенето на много секс, когато не сте в менструация, не може да навреди – особено след като менструалният ви цикъл може да е по-малко предсказуем след 40-годишна възраст.
Умерените упражнения са полезни за сърцето и белите дробове, да не говорим за нивата на стрес и хормоналния баланс – те са изключително важни, когато се опитвате да забременеете. Просто внимавайте да не прекалявате. Интензивните упражнения, особено ако вече имате здравословно тегло, могат да нарушат менструалния ви цикъл. Плуването, колоезденето и ходенето са разумни варианти.
Качественият сън и общото здраве са тясно свързани. Докато спим, телата ни възстановяват енергията ни, възстановяват клетките ни и произвеждат важни репродуктивни хормони.
Ако сте склонни да спите лошо, опитайте да подобрите „хигиената на съня си“, като създадете спокойно и релаксиращо пространство в спалнята, като се откажете от екраните 2 часа преди лягане и се отпуснете правилно във вечерните часове преди изключване на осветлението.
Всички знаят, че трябва да спрете да употребявате алкохол по време на бременност, но знаехте ли, че е добра идея да спрете алкохола, ако се опитвате да забременеете? Проучванията показват връзки между намалената плодовитост и консумацията на алкохол.
Изследванията показват, че пушенето е свързано с по-голям риск от безплодие. И въпреки че вейпингът е сравнително нов и все още изисква много повече проучвания, вейпинг продуктите съдържат химикали, за които е известно, че са вредни за плодовитостта и има сериозни опасения относно ефекта от употребата на електронни цигари върху плодовитостта. Ако се фокусирате върху подобряване на плодовитостта след 40-те си години (или на която и да е възраст), трябва да спрете да пушите или вейпвате.
Все по-често науката открива, че химикалите, открити в много от нашите ежедневни домакински пластмасови или парфюмирани продукти, могат да бъдат вредни както за мъжката, така и за женската плодовитост. Важно е да гледате на нещата в перспектива и да не се стресирате за това, защото стресът никога не помага.
В нашия съвременен свят е невъзможно да се държим далеч от тези химикали напълно. Но има няколко прости начина да намалите излагането си на риск. Например преминете към почистващи спрейове на растителна основа, никога не затопляйте пластмасовите контейнери в микровълновата, изхвърлете пластмасовите чаши за кафе и заменете опаковъчното фолио.
Знаете ли, че редица здравословни проблеми, за които може би смятате, че нямат нищо общо с плодовитостта, могат да повлияят на способността ви да заченете и/или да износите бебе до термин – например диабет и високо кръвно налягане? Ако имате известен здравословен проблем или хроничен проблем, който ви тревожи, може да се наложи лечение, ето защо е препоръчително да се обърнете към вашия лекар, за да го овладеете. Подобряването на плодовитостта след 40-те години означава подобряване на здравето като цяло.
Правилният прием на витаминни добавки е полезен не само по време на бременност, но и за подобряване на плодовитостта след 40-те години като цяло. Неотдавнашно проучване установи, че 90% от жените преди зачеване са имали „недостатъчни или ниски нива“ на хранителни вещества, за които се смята, че са ключови за здравословното развитие на плода и плодовитостта, като витамин D, фолат и витамин B12. Ако искате да заченете, намирането на качествени добавки за плодовитост е чудесна идея.
Обширни проучвания върху връзката между хранителния прием и плодовитостта потвърждават значението на диетата, когато се опитвате да заченете. Едно скорошно широкомащабно проучване обобщава, че спазването на здравословна диета с много морски дарове, зеленчуци и плодове, пълнозърнести храни и птиче месо е свързано с по-добра плодовитост както при жените, така и при мъжете.
Д-р Горги, консултант по плодовитост в Академията по плодовитост и гинекология (Лондон), споделя: „Кога трябва да посетите лекар за тест за плодовитост, зависи от вашата възраст. Двойките под 35 години често се опитват в продължение на една година, преди да направят тест за плодовитост. Когато обаче достигнете възрастта от 35 години, съветваме нашите пациенти да не чакат повече от шест месеца. Когато навършите 40 години, наистина трябва да потърсите тест за плодовитост, ако не сте бременна в рамките на 3 месеца след опита или в идеалния случай веднага щом решите, че сте готови да опитате. Това е така, защото, както винаги казваме тук в Академията по плодовитост и гинекология, времето е плодовитост – и това е вярно, независимо дали се опитвате да забременеете по естествен път или чрез асистирано зачеване. Възрастта също има влияние върху резултатите от асистираното зачеване. Така че, ако има някакви проблеми и трябва да се подложите на процес като инвитро или ИКСИ, ще искате да знаете по-рано, отколкото по-късно.“
По материали от: fertility-academy.co.uk.