5 известни принципа за здраве на д-р Ковачева. Снимка: istock
Лидия Ковачева е известна като автор на българската система за гладолечение. Тя посвещава живота си на метода лечебно гладуване и неговото популяризиране като начин за естествено възстановяване на здравето, без лекарства.
Лидия Ковачева е автор на система за природосъобразно хранене, която и до днес вдъхновява много хора, привърженици на натуралната медицина.
Това не е пълен глад, а разтоварване с плодове, чай и мед, най-често за 10–15 дни. По време на гладуването се пие билков чай с мед и се приемат малки количества плодове. Според нея това помага на храносмилателната система да „вземе почивка“ и така да активира естествените оздравителни сили на организма. Важно уточнение е, че лечебното гладуване трябва да се прави в контролирани условия и състоянието да се следи от лекар.
След разтоварването, човек трябва да премине към преобладаващо растително меню – зеленчуци, плодове, зърнени храни, ядки. В менюто му не трябва да има месо, захар, бяло брашно и тежки мазнини. Стимулира се преход към вегетариански или вегански режим.
Поддържа идеята, че храненето трябва да е съобразено с естествения биологичен ритъм на човека.
Препоръчва лека храна до обяд, по-обилна храна на обяд и лека вечеря или пълно въздържание от вечерно хранене.
Според известната природолечителка, освен с храната, здравето се поддържа с достатъчно движение, добър сън и психическо спокойствие.
В своите книги д-р Ковачева подчертава важността на положителното мислене и освобождаването от стреса.
Тя е талантлива художничка и природолечителка, която минава през тежки хронични заболявания и те я мотивират да търси алтернативен начин за терапия. Работи върху метод за естествено възстановяване на здравето, без медикаменти. Известна е с прилагането на лечебно гладуване в контролирани условия. Автор на книгата „Гладът – приятел и лечител“, смятана за основополагаща в българската литература по природолечение, преиздавана е многократно. Умира в София през 2002г.
Последователи и ученици на д-р Ковачева продължават да развиват нейната система и днес, като най-известната е д-р Емилова.