Как да постигнем удовлетворение чрез поставяне на цели, базирани на нашите ценности

В търсенето на щастие често се сблъскваме с дилемата как точно да постигнем това

23.05.2025г. / 08 00ч.
Аз жената
Ценностите ни служат като вътрешен компас, който ни насочва през живота, смята психологът Кристина Гълъбова. Снимка: istock

Ценностите ни служат като вътрешен компас, който ни насочва през живота, смята психологът Кристина Гълъбова. Снимка: istock

Автор: Кристина Гълъбова, психолог и когнитивно-поведенчески психотерапевт под супервизия, сертифициран коуч и NLP мастър, част от общността на hOUR SPACE.

Терапевтичната общност hOUR SPACE е партньор на проекта на Az-jenata.bg „Да си поговорим“, който е с фокус върху психичното и емоционално здраве на жените. 

* * *

Как да постигнем удовлетворение чрез поставяне на цели, базирани на нашите ценности

В търсенето на щастие и смисъл в живота, често се сблъскваме с дилемата как точно да постигнем това. Един от ефективните начини е свързан със способността ни да създаваме и следваме цели, които са в синхрон с нашите най-дълбоки убеждения и ценности.

Ценностите са наши основни убеждения и принципи, които действат като невидими сили, управляващи нашите мисли, чувства и поведение. Те са абстрактни идеали, които отразяват нашите вярвания за идеалните начини на поведение или крайни цели, тясно свързани с нашите съждения за това, което е правилно или добро. Ценностите ни служат като вътрешен компас, който ни насочва през живота и ни помага да правим избори и да се задвижваме към действия, които са изпълнени с личен смисъл и значимост. Ценностите формират основата на нашата идентичност и са важен елемент в личностното ни развитие и процеса на поставяне на цели.

Ето няколко насоки, които могат да ви помогнат в този процес:

1. Определете вашите основни ценности

Задайте си въпроси като:

  • Какво ме кара да се чувствам добре?
  • Какво наистина има значение за мен?
  • Какъв човек искам да бъда?
  • Какви отношения искам да изграждам?
  • Какви моменти в живота ми ме карат да се чувствам най-щастлив/а и автентичен/а? Какво правя тогава?
  • Ако нямах никакви притеснения в живота си, какъв би бил той? Има ли нещо ново, което бих предприел/а?
  • Кои аспекти от живота ми са най-приоритетни за мен?
  • Как искам да се чувствам в бъдещите ангажименти?

Ако тези въпроси не ви помагат, помислете за:

  • Какво ви ядосва?
  • Към какво съм непримирим?
  • Какво не мога да понасям?

Отговорите на тези въпроси ще ви помогнат да идентифицирате вашите лични ценности. Примери за ценности могат да бъдат честността, семейството, творчеството, независимостта, здравето, автентичните отношения и много други. Направете списък с десетте най-важни ценности за вас.

2. Дефинирайте вашите основни ценности и лични правила за живот спрямо тях: Всеки един от нас може да има различна дефиниция за всяка една от ценностите, затова е добре да напишете как вие дефинирате всяка от ценностите във вашия списък и да разпишете какво е вашето разбиране за нея.

Следващата стъпка е да формулирате лични правила, които да ви помогнат да живеете в съответствие с тях. Например:

  • Честност: Винаги да казвам истината, дори когато е трудно.
  • Уважение: Да третирам всички хора с уважение, независимо от техните различия.
  • Отговорност: Да приемам отговорност за моите действия и тяхното въздействие върху другите.
  • Развитие: Постоянно да търся възможности за личностно и професионално развитие.

3. Създайте цели, които отразяват тези ценности: След като сте определили вашите ценности, следващата стъпка е да формулирате цели, които са в съответствие с тях. Методологията SMART може да ви помогне да създадете цели, които са конкретни, измерими, постижими, реалистични и времево ограничени.

4. Планирайте действията си: Планирането на конкретни действия за постигане на вашите цели е важна последваща стъпка. Разбийте всяка голяма цел на по-малки, които можете постепенно да изпълнявате. Това не само помага да останете организирани, но и да почувствате удовлетворение от всеки напредък по пътя към по-голямата цел.

5. Оценявайте и преосмисляйте: Животът е динамичен, и съответно нашите ценности и цели могат да се променят с времето. Важно е регулярно да оценявате напредъка си и да преосмисляте целите си. Питайте се дали те все още отговарят на вашите ценности и дали ви носят удовлетворение. Ако не, не се колебайте да направите необходимите корекции.

6. Отпразнувайте успехите: Не забравяйте да отпразнувате всеки успех, независимо колко малък може да изглежда. Това е основополагащо за устойчивия успех – тук имам предвид лесни стъпки като това да кажете на себе си нещо положително, било то, че сте горди от себе си или че сте благодарни на себе си.

Толкова често сме програмирани да чуваме гласа на нашия вътрешен критик и е добре съзнателно да се придвижим към това да започнем да практикуваме да чуваме гласа на нашия вътрешен поддръжник. 

За hOUR SPACE:

hOUR SPACE – Общността, която развива практиката на терапевтите.
hOUR SPACE е не просто място, а пространство за развитие на 100+ психолози, психотерапевти и консултанти, сертифицирани в над 10 сфери на психичното здраве. Даваме на общността си разнообразни предимства, така че членовете ни да надграждат практиката си като специалисти и да се чувстват част от една среда.

Така заедно популяризираме грижата за психичното здраве в България – открито, отговорно и без стигма.
Това е hOUR SPACE – OUR COMMUNITY – OUR MISSION!

Свързани статии

Свързани статии