Стратегии за справяне с тревожността. Снимка: istock
Клиничният психолог Надежда Маркова е гост в най-новия епизод на видеокаста „Да си поговорим“. От нея ще разберем важните неща, свързани с тревожността и паник атаките. Какви са видовете тревожност, как да ги различаваме и кои са опасните състояния, при които е добре да потърсим подкрепа от терапевт, ще разберете от епизода с Надежда Маркова.
В интервюто пред Az-jenata.bg и главния редактор Мария Дуковска, психологът разкрива някои стратегии за справяне с тревожността.
Една от тях е да не бягаме от тревожността, колкото и парадоксално да звучи. Според клиничния психолог именно осъзнаването на тревожността и причините, които я провокират, могат да ни помогнат в такива моменти да я преодолеем по-бързо и ефективно.
В разговора Надежда споделя, че много изследвания доказват, че качественият сън, освен всички останали негови ползи, помага изключително много за психичното здраве и балансираната психика на човека.
Социалните взаимоотношения също се нареждат в „Топ 5“ начина, с които да преборим безпокойството. По думи на клиничния психолог, именно те са ключов фактор за оценка как човек се справя в живота.
„Добрите връзки с хората, те също са показали в не едно и две изследвания, че са много важен фактор и дори когато сме в криза или в период на стрес. Наличието на стабилни връзки в живота ни е важно, за да можем да излезем от ситуацията по добър начин“, обясни клиничният психолог.
В същото време експертът споделя и другата страна на монетата, когато говорим за притеснение и тревожност.
„Тревожността може да ни помогне, да ни даде сигнал в ситуации, които са важни да помислим, да вземем добри решения, така че да се защитим от опасности или от някое лошо стечение на обстоятелствата. Тревожност например може да изпитва човек в работен аспект и тази тревожност понякога може да бъде много здравословна, много градивна, за да алармира за необходимост от това да обърне внимание на някои проблеми или да положи по-задълбочени усилия по някой въпрос.“