Упражнения, с които да неутрализираме паник атаката. Снимка: istock
Ако четеш това, най-вероятно вече си усещал парализиращ страх, мислейки, че умираш или всеки момент ще загубиш контрол над себе си.
Живеем във време, в което все повече хора изпитват паник атаки, тревожна симптоматика и натрапливи мисли. Паник атаките идват като гръм от ясно небе. Без предупреждение. Изведнъж, както стоиш, усещаш как пулсът ти се ускорява, гърдите се стягат, дишането се учестява. Ръцете изтръпват, топли/студени вълни. Световъртеж. Струва ти се, че не си „тук“. Че нещо ще се случи всеки момент. Че губиш контрол. Или ума си. Или живота си.
⸻
От практиката ми, 90% от хората, с които работя са със оплаквания, описани по-долу. Мнозина описват тези състояния като изключителен страх, че умират, полудяват или припадат. Лично аз, преди няколко години, се борех с тях. Минала съм през всичките видове – от мислите за припадане през задушаване до загуба на контрол. Страшно е, но има лечение.
Често, в сесии, давам следното сравнение. Представи си, че си в зоопарк и виждаш лъва, извън клетката му. Какво ще се случи?
Ще усетиш следните симптоми, но с разликата, че има истинска опасност в този момент:
⸻
Познато ли ти е да вярваш и да усещаш, че умираш, припадаш, задушаваш се или полудяваш? Всичко ти се струва като сън и вярваш, че ще станеш и ще направиш нещо, което не искаш? Всички тези мисли изглеждат реални в момента на атаката. Но те не са истина.
Паник атаката е фалшива тревога. Реакция на тялото ти, която се задейства без реална опасност, колкото и да ни се струва реално в такава ситуация.
Снимка: istock
⸻
1. Дишане 4–7–8
2. Ориентиране в реалността – „5-4-3-2-1“ Назови:
Друг начин, ако този не е ефективен, може да се прилага:
Обмисляш всеки един детайл за всяко едно.
3. Повтаряй: СТОП! Това е паник атака, аз съм в безопасност.
Застани удобно. Вдишай дълбоко. Усети паник атаката. Припомни си, че си в безопасност още веднъж. Обърни внимание на всеки симптом. „Да, усещам ускорено сърцебиене – симптом на паник атаката, която изпитвам в момента.“ или „В момента изпитвам стягане в гърлото, но няма да се задуша, защото е невъзможно от паник атака.“
Припомни си, че колкото и реално да изглежда, няма какво да се случи.
Тогава ти започваш да възвръщаш властта над себе си. Не чрез борба, а чрез приемане. Ключът е вътрешният ти монолог – онзи тих глас, който или те разрушава, или те лекува. Затова в терапията работим точно с него – заместваме ирационалните мисли с нови, реалистични, които не наливат масло в огъня.
Стотици хора преминават през това. Понякога чакат години, преди да предприемат стъпката да се свържат с професионалист. Не е срамно, не е лошо, не е страшно.
Ако имаш нужда от подкрепа – не си сам. И не е нужно да се справяш сам.
Автор: психолог Катерина Матеева.
Казвам се Катерина Матеева и съм психолог с две завършени магистратури и още две в процес на придобиване.
Специализирала съм главно в работата с паник атаки, тревожна симптоматика, натрапливи мисли и ниско самочувствие. Да съм психолог не е просто професия, а моето призвание.
Работя със стотици хора, които преминаха през паниката и излязоха от нея по-силни. Аз самата преминах през този ад.