6 неща, които помагат да премахнете коремните мазнини. Снимка: istock
Вероятно не можете да се разделите с упоритите мазнини около корема, каквото и да опитвате. Но не се отчайвайте. Може би има неща, които ви пречат по пътя към вашата цел. Кои са те?
Според специалисти: „Нездравите черва не могат да абсорбират хранителни вещества и да отстраняват отпадъците ефективно. Силно преработените храни, консервантите, изкуствените оцветители и ароматизатори, химикалите и захарите разрушават нормалната чревна флора. Когато това се случи, коремът се подува и раздува“.
Едно проучване дори открива доказателства, които предполагат, че изкуствените добавки в ултрапреработените храни променят състава на чревните бактерии и са свързани с чревно възпаление. Освен подуването на корема, отслабените черва могат да причинят възпаление, което затруднява отслабването. За да подхраните здравите черва и да се преборите с възпалението, ще трябва да консумирате пълноценни храни колкото е възможно повече и да сведете до минимум храните с високо съдържание на добавени захари, наситени мазнини и натрий, за да намалите висцералните мазнини. Това не означава, че никога не можете да се наслаждавате на неща като сладолед или чипс. Просто се фокусирайте по-често върху здравословните и пълноценните храни.
Прекомерната консумация на рафинирани въглехидрати като хляб, ориз, тестени изделия и бисквитки ще увеличи мазнините около корема ви. Ако искате да ги загубите, трябва да се съсредоточите върху консумацията на богати на хранителни вещества и фибри въглехидрати, като зеленчуци и плодове с нисък гликемичен индекс. Консумацията на твърде много рафинирани въглехидрати наведнъж води до бързо покачване на кръвната ни захар – и скоро след това до рязко понижаване на нивата ѝ.
Когато кръвната ни захар е твърде ниска, тялото ни жадува за още въглехидрати, за да я възстанови. Това задейства сложен цикъл. Изборът на богати на фибри въглехидрати, като зеленчуци, плодове и пълнозърнести храни, помага за поддържане на стабилни нива на кръвната ни захар, което води до здравословни хранителни навици, които спомагат за поддържане на здравословно тегло.
Проучванията показват, че седенето с часове е свързано с опасни коремни мазнини. Изследванията свързват седенето за дълги периоди от време с редица здравословни проблеми. Те включват затлъстяване и набор от състояния – повишено кръвно налягане, висока кръвна захар, излишни телесни мазнини около талията и нездравословни нива на холестерол – които съставляват метаболитен синдром.
Подслаждането на чаша кафе със заместител на захарта може да има обратен ефект. Изкуствените подсладители могат да нарушат деликатния чревен микробиом и да объркат мозъка ви – той си мисли, че получава нещо сладко заради вкуса, но калориите не идват – и това всъщност предизвиква секреция на инсулин и следователно складиране на висцерални мазнини, може би дори по-силно от захарта.
Едно проучване изследва изпражненията на хора, които консумират изкуствени подсладители – включително аспартам и не-аспартамови подсладители без захар – и ги сравнява с изпражненията на хора, които не консумират изкуствени подсладители. Два основни извода произлизат от това изследване. Първо, микробиомът не е толкова богат и здравословен, колкото при тези, които редовно консумират не-аспартамови подсладители без захар. А в групата с аспартам изследователите установяват, че цилиндроспермопсин, токсин, е обогатен специално сред бактериите в тънките черва. Цилиндроспермопсинът е известен с вредното си въздействие върху черния дроб и нервната система и се счита за потенциален канцероген. И двете групи показват повишени нива на възпалителни маркери в кръвта си. По-добре е да пропуснете напълно подсладителите без калории или дори просто да използвате чаена лъжичка мед, истинска захар или кокосова захар, ако имате нужда от малко сладост.
„Алкохолът е способен да стимулира секрецията на инсулин и следователно коремните мазнини – дори ако пиете мартинита с „нулеви въглехидрати“, казва Моника Аусландър Морено, магистър, лицензиран диетолог, основател на Essence Nutrition. Хората, които често прекаляват с алкохола, са особено изложени на риск от увеличаване на висцералните мазнини. Това проучване определя прекомерното пиене като ≥7 напитки за мъжете и ≥5 напитки за жените. Бъдете внимателни с приема си на алкохол и го комбинирайте с храна и вода. Също така, не използвайте сокове, тоници, сиропи и изкуствени подсладители, когато смесвате, и обръщайте внимание на седмичния си брой напитки, за да го придържате към препоръките, доколкото е възможно, добавя Аусландър Морено.
Сънят е един от най-важните фактори, когато става въпрос за премахване на коремните мазнини. Изследванията показват, че лошият сън и коремните мазнини са свързани. „Обикновено мазнините се отлагат предимно подкожно“, казва д-р Виренд Съмърс, професор по сърдечносъдова медицина в Alice Sheets Marriott, пред Mayo Clinic News Network. „Недостатъчният сън обаче изглежда пренасочва мазнините към по-опасното висцерално „отделение“.