5 грешки в диетата, от които пълнеете, вместо да отслабвате

Къде грешите в диетата си

22.07.2025г. / 09 30ч.
Илияна Николова
Кои са грешките в диетата, от които се напълнява? Снимка: istock

Кои са грешките в диетата, от които се напълнява? Снимка: istock

Отслабването не е лесна задача. Трябва да разбирате добре процесите на метаболизма, да разграничавате хранителните вещества, да познавате добре основните макроелементи и това как те се отразяват на разграждането на хранителните вещества. Не по-малко важни са познанията за калориите и калорийната стойност и плътност на храните. Когато се допускат някои грешки в диетата, тя може да се окаже неефективна и не само да не доведе до отслабване, а дори да причини напълняване. 

Кои са грешките в диетата, от които се напълнява?

Не се включват достатъчно протеини 

Протеините са едно от най-важните хранителни вещества, помагащи в отслабването. Ако диетата ви е бедна на протеини, отслабването се затруднява. Нещо повече. Ако храненето ви съдържа предимно въглехидрати, мазнини, тестени изделия макар от пълнозърнесто или алтернативно брашно, това пак може да доведе до напълняване. Включването на достатъчно протеини във всяка порция хранене всеки ден е ключът към успешното отслабване, задържане на теглото и осигуряването на качествена енергия. 

Свързани статии

Броите само калориите, но не и вида им

Някои храни имат еднаква калорийна стойност, но различна калорийна плътност. Например в сто грама фъстъчено масло се съдържат около 600 калории. Това го прави калорийно плътна храна. Същият брой калории се съдържа и в голяма порция ориз с печено пилешко месо. Разликата е, че ако наблягате на втората опция в диетата си ще отслабнете. Причината е, че калорийно по-плътните храни не оставят усещане за ситост за дълъг период от време. Добавянето им към основните хранения води до излишно натоварване с калории, което пречи на отслабването, а дори може да доведе до напълняване. 

Наблягате предимно на нискокалоричната и нискомаслена храна 

Една от възможните грешки в диетите, които водят до напълняване е наблягането само на нискокалорична или нискомаслена храна. Такава диета има евентуални положителни ефекти, но в краткосрочен план. В дългосрочен план такива режими не са лесно изпълними, защото водят до внезапен глад, лесна умора, липса на енергия, промени в настроението, здравословни проблеми. Освен това бедната на калории и енергия храна може да предизвика и забавяне на метаболизма. 

Свързани статии

Не ядете достатъчно фибри 

Фибрите са незаменим източник на енергия. Те дават плътност на храната, осигуряват усещане за ситост за дълъг период от време и предотвратяват желанието за преяждане и ядене на сладко. Фибрите стимулират метаболизма, работата на полезните бактерии в червата, изхождането, дренирането на излишните течности от организма. 

Твърде често хранене 

Чували сме, че е добре да се храним често и по малко. Това обаче обърква много хора и ги кара неусетно да приемат повече калории от необходимото. Така се стига до напълняване въпреки придържането към здравословен режим на хранене. Контролирането на порциите, броят им, видът на храната и калориите, присъстващи във всяка порция е важен за крайния резултат в отслабването.

Свързани статии

Коментирай